Życie jest gdzie indziej – grafiki

Wiara w życie, w to, co jest w życiu najbardziej nietrwałe, oczywiście w życiu realnym, utrzymuje się potąd, aż się wreszcie zatraca. Człowiek, ten zdecydowany marzyciel, z każdym dniem coraz bardziej niezadowolony ze swojego losu, z przykrością zaczyna robić przegląd użytkowanych przez siebie rzeczy, które czasem dostawały mu się same, choć wcale o to nie dbał, kiedy indziej pochłaniały jego energię, pochłaniały ją prawie zawsze, bo przecież się zgodził pracować, a w każdym razie nie wzgardził swoją szansą życiową (tym, co nazywa swoją szansą!). Teraz jego udziałem, staje się wielka skromność: już wie doskonale, jakie miał kobiety, w jak żałosne przygody się wdawał; nie ma dla niego znaczenia własne bogactwo czy własne ubóstwo, pod tym względem jest jakby świeżo narodzonym dzieckiem, a co do spokoju sumienia, to zakładam, że się bez niego doskonale obywa. Jeśli zachował jakąś jasność myśli, to musi nawrócić do lat dzieciństwa; mimo że starannie zdławione przez tresowników, dzieciństwo jednak ciągle jeszcze ma dla niego wiele uroku. Tutaj, z braku wiadomych rygorów, pozostaje możliwość prowadzenia wielokrotnego życia równocześnie; przywiązuje się do tej iluzji; chce, aby każda rzecz była z miejsca dostępna, niebywale łatwa. Dzieci co rano wychodzą z domu bez niepokoju. Wszystko jest bliskie, najgorsze warunki materialne są doskonałe. Lasy są czarne albo białe i nigdy sen nas nie zmorzy.
[André Breton, Manifest surrealizmu (1924, tłum. Adam Ważyk).]

Życie jest gdzie indziej - grafiki

PIO Kaliński


Artysta, grafik, fotografik, absolwent Akademi Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom w pracowni książki prof. Romana Banaszewskiego (2001)
W trakcie swojej wieloletniej twórczości stworzył liczne serie grafik inspirowane utworami literackimi takich autorów jak: Georges Perec, Fernando Pessoa, Milan Kundera, Roland Topor, oraz Jerzy Frnaczak, zebrane w albumach autorskich, m.in.: „PrinciPIO”, „Chmurki i humorki”, „Samotność”, „Obiekty latające PIO”,  ”Paryż/Paris – notatki ze spacerów„, „Notatki na marginesach Księgi niepokoju”.
Jego prace zyskały uznanie szczególnie we Francji, czego dowodem jest monografia „Voyage en Auvergne” (2012). Obecnie koncentruje się na pracy artystycznej oraz działalności wydawniczej. Od 2011 tworzy we własnym ATELIER PIO w Krakowie, gdzie prezentowana jest jego aktualna twórczość.

Wystawa grafik: MOSTOWA 8, ART CAFE 
Wernisaż: 26.06.2014 g. 19:00
Wystawa prezentowana będzie do konca września 2014 r.

Rysuj kreskę; rysuj taką kreskę, która by ci się podobała. I zapamiętaj sobie, że malarz jest na świecie nie po to, aby coś odrysowywać, lecz żeby stworzyć na papierze świat swoich kresek.
[Milan Kundera, Życie jest gdzie indziej (tłum. J.Illg)]