„e/a – egzemplarz autorski” Krakauer Haus, Norymberga 2009

WYSTAWA „E/A – Egzemplarz autorski”  została zorganizowana przez klub LOKATOR na zaproszenie Domu Krakowskiego z okazji 30 lat współpracy miast partnerskich Norymberga – Kraków. Wernisaż odbył się w Galerii Domu Krakowskiego w Norymberdze 7 maja 2009 roku. Wystawę można oglądać do końca czerwca 2009.
Autorzy:
1. Anna Dyga, Lithographien
2. Katarzyna Łysek, Lithographien
3. Ewelina Małysa, Lithographien
4. Jan Kamil Jodko, Holzschnitte
5. Mateusz Kamieński, Metal
6. Jacek Garbaczewski, Mischtechniken
7. PIOtr Kaliński, Lithographien
8. Staszek Cholewa, Mischtechniken
9. Sławomir Chrystow, Lithographien

KRAKAUER HAUS INFO >>>

Wszyscy prezentujący swe prace artyści wystawiali w ostatnich pięciu latach w galerii klubu „Lokator”, mieszczącego się obecnie w krakowskim „Domu Norymberskim” – poza tym na pozór niewiele mają ze sobą wspólnego. Stosują różne techniki, inna jest ich artystyczna wizja świata, rozmaicie traktują formę, nie tworzą grupy, nie walczą razem w imię jakiejś ulotnej artystycznej idei czy przemijającej mody. Łączy ich jednak coś o wiele istotniejszego – świetne opanowanie warsztatu i bardzo poważne podejście do tego, co robią. (…)

Jakieś trzy dekady temu z okładem bardzo serio głoszono zbliżającą się śmierć malarstwa, które zastąpić miały najróżniejsze nowe środki artystycznego wyrazu; grafika zaś – jak uważano – skazana była na pożarcie przez coraz większą doskonałość druku, a potem oszałamiające możliwości wirtualnego obrazu. Zapomniano, że w sztuce zwykle bardzo ważna jest „ręczna robota“; że chodzi o rozmowę z autorem, o artystyczną prawdę – jakkolwiek ją rozumieć – a nie o nieludzką niemal doskonałość.

Na szczęście nie trwało to długo; coraz bardziej znużeni milionami atakujących nas z ekranów monitorów lśniących, gładkich obrazów, zatęskniliśmy znowu za śladem ludzkiej dłoni, za chropowatą powierzchnią, której można dotknąć. A kiedy zdaliśmy sobie sprawę, iż wirtualny obraz nie waży nic zgoła, grafika – by tak rzec – niezmiernie „zyskała na wadze“.

Wawrzyniec Brzozowski Kraków, kwiecień 2009
[fragment ze wstępu do katalogu z wystawy e/a >>>]