PRINCIPIO W KANTONIE (CHINY)

Krakowska grafika zachwyciła Kanton

Ponad 200 osób zebrało się w galerii EMG Stone podczas otwarcia wystawy grafiki „princiPIO” PIOtra Kalińskiego w Kantonie. PIO zaprezentował chińskiej publiczności, lokalnym artystom, mediom, a także międzynarodowym gościom pięć serii swoich najważniejszych grafik.

- Śledzę ewolucję twórczości PIO już od 10 lat i dlatego jestem ciekawa Państwa odczuć, a także wrażeń Piotra Kalińskiego po jego pierwszym pobycie w Chinach – powiedziała podczas otwarcia Konsul Generalna RP w Kantonie Joanna Skoczek.

Na ścianach galerii zawisły linoryty z serii „Życie jest gdzie indziej”, „Samotność”, „Notatki na marginesach”, „Paryż” i „Tatuaże”. Obok nich w języku angielskim i chińskim wykaligrafowane zostały cytaty takich autorów jak Milan Kundera, Fernando Pessoa czy Franc Kafka, które zainspirowały artystę. Czym w ogóle jest grafika dla PIO? Wytłumaczył to przybyłym na otwarcie wystawy cytując Urszulę Czartoryską – „Grafika jest nie tylko odbitką na papierze, jest także zwierciadłem świata, czasem krzywym, kiedy indziej wiernym, jest przedłużeniem w czasie ulotnego spojrzenia oka, jest narzędziem urabiania umysłów.“

Drugiego dnia po otwarciu wystawy publiczność mogła jeszcze lepiej poznać artystę podczas otwartego dla publiczności spotkania z lokalnymi twórcami i animatorami sztuki – FaceTalk. Piotr Kaliński miał okazję opowiedzieć szerzej o swoich inspiracjach i technice, a także odpowiedzieć na pytania gości i publiczności. – Chciałabym móc patrzeć na grafiki PIO codziennie” – powiedziała jedna z uczestniczek spotkania.

Wystawa „princiPIO” jest kolejną odsłoną współpracy znakomitej galerii kantońskiej EMG Stone z Konsulatem Generalnym RP w Kantonie. W ostatnich czterech latach w galerii pokazano polską fotografię („Beyond the body” Tomasza Gudzowatego), plakat filmowy, a także mapy i ryciny Michała Boyma odtworzone przez Edwarda Kajdańskiego.

„princiPIO” można oglądać przez równy miesiąc (11 września – 11 października)

Miejsce:              EMG Stone

Adres:                  Redtory, pawilon C5, Yuancun Siheng Road 128, Guangzhou

Czas:                     11.09 – 11.10 (codziennie oprócz poniedziałków)